Rubriky
Blog technický stav

Motorka šitá na míru

Tak jste si za nemalé peníze koupili svůj vysněný stroj, podepsali všechny potřebné papíry, nasedli jste a vyrazili na svou první jízdu.

Možná je to vaše první motorka a nebo už jste zkušený jezdec. V obou případech se budete s motorkou prvních pár vyjížděk seznamovat. Nezapomněli jste však na něco?

Co je první věc co uděláte, když sednete do cizího auta?

Spravíte si sedačku, nastavíte zrcátka, posunete volant do správné pozice. Proč to teda neuděláte i na své motorce?

Je to vaše motorka, budete na ní jezdit jen a jen vy. Proč by měla být nastavená na nějakého průměrně těžkého, průměrně vysokého a průměrně tvarovaného jezdce stanoveného výrobcem motorky?

Když to neuděláte, budete se celou dobu jen motorce přizpůsobovat a můžete si vybudovat špatné návyky, které mohou negativně ovlivnit jak váš požitek z jízdy, tak vaši bezpečnost.

Udělejte motorku svou.

Začněte ergonomikou.

Většina úprav trvá pár vteřin. Sedněte si do jízdní pozice a nastavte si zrcátka. Uvolněte páčky a skloňte si je tak, abyste měli ruku v rovině a mohli plynule přejít z akcelerace na brzdu, aniž byste rukou byli nuceni udělat pohyb, který by přidal plyn. Posuňte si páčky tak, ať jdou pohodlně zmáčknout konečky prstů (ukazováček, prsteníček), kde máte největší citlivost k dávkování brzdy. Během pár chvil se budete na motorce cítit o dost lépe.

Dále můžete zkusit posunout se stupačkami, měnit jejich typ a povrch. V neposlední řadě koupit nižší nebo vyšší sedlo.

Tlumiče

Tlumiče jsou další věc, co potřebuje nastavení. Konkrétně statické propružení (SAG). Každý vážíme jinak, a dohromady s různou motorkářskou výbavou se může rozdíl lišit v desítkách kilogramů, které rozhodnou o tom, jestli ucítíte každý kámen na cestě nebo jestli v některých zatáčkách půjdete s tlumiči až na doraz.

O tom jak nastavit SAG hovoří třeba: https://www.okruhari.cz/cs/technika-motocyklu-staticke-propruzeni-sag

Tlumiče mají i další dynamické vlastnosti, u starších typů motorek je jejich nastavení složitější (ale ne nemožné), a může vyžadovat demontování. Moderní motorky s nastavitelnými tlumiči vám mohou dovolit měnit vlastnosti za jízdy dle jízdních režimů.

Pokud jste nastavili tlumiče na vaší postavu, byla by hloupost nedoladit poslední věc, která zásadním způsobem ovlivňuje to, jak se na motorce budete cítit.

Pneumatiky

Nejenom, že mají za úkol vás udržet na cestě, ale pozitivně pomáhají utlumit ostré nerovnosti na cestě. Míra tlumení je určená tlakem v pneumatikách.

A nehledě na to, jak kontroverzně to může znít, existuje konkrétní tlak pneumatiky, který je optimální pro vaší postavu. A není to ten, který doporučuje výrobce motorky ani výrobce pneumatiky.

Dejte si práci a vyzkoušejte si několik různých tlaků, které budou vyhovovat Vám.

Argumenty, PROČ je to potřeba:

  • Pokud např. japonský výrobce prodává motorku pro celý svět, tak průměrné teploty na Islandu budou jinde, než třeba v Kalifornii. Je potřebné zohlednit podnebný pás, nebo dokonce to, jestli jezdím na chladném začátku sezóny nebo v létě.
  • Každý jezdec a motorka má jinou váhu.
  • Každý má jiný jízdní styl ( někdo dojíždí a chce prodloužit životnost pneumatiky a někdo jezdí zatáčky a jde mu o největší přilnavost )
  • V neposlední řadě výrobce motorky (a tabulka doporučených tlaků) z roku 1999 úplně nemohla počítat s technologií pneumatik z roku 2020.

Co je tedy navrhováno. Zvolte nějaký výchozí bod – např. výrobcem pneumatiky udávanou hodnotu. Běžně třeba 2.9 baru za studena a postupně na pneumatice jezdit (zahřívat ji) a upouštět tlak a testovat co nejvíce vyhovuje vašemu jízdnímu stylu. Kolik informací vám jde do řídítek a jak to drží. Čím více ufouknete, tím více se pneumatika může deformovat a má tak větší styčnou plochu tím pádem více drží. Nicméně větší plocha také znamená větší opotřebení pneumatiky.

Jde tedy o to najít rovnováhu mezi tím, jak moc chci aby pneumatika držela a jak dlouho mi vydrží.

Více o tomto procesu ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=XaIuWKfnGEI

Buďte jako malé dítě a ptejte se proč. Nevěřte slepě všem informacím. Přemýšlejte nad svou motorkou. Odmění se vám to pohodlnější jízdou a klidnějším stavem mysli.